CHCI VIDEO

Za dobu, co se natáčení věnuji, jsem potkal spoustu klientů, kteří měli s natáčením buď žádné, nebo jen malé zkušenosti a celkem pochopitelně je tedy zajímala spousta informací. To mě přivedlo na myšlenku vytvořit přímo na stránkách sekci "ČASTO KLADENÉ DOTAZY", kde by byly zodpovězeny alespoň ty základní otázky. Nicméně zdůrazňuji, že jsou to opravdu jen ty základní. Na ty detailnější tu není ta známá platební karta z reklamy, ale já (ha ha), takže mě určitě neváhejte kontaktovat po telefonu, emailem, na sociálních sítích, nebo si rovnou domluvme osobní schůzku, kde si s vámi velice rád popovídám o vašem plánovaném projektu. 


JAK SE STARTUJE PROJEKT?
Někteří klienti přicházejí s konkrétní představou o tom, co chtějí, někteří mají představu jen hrubou a někteří chtějí komplet celý návrh scénáře z mé dílny, což bývá asi nejčastější varianta. Nicméně všechny zmíněné varianty jsou naprosto v pořádku. Vždy je to o diskuzi, kdy se snažím co nejdetailněji zjistit vše o klientovi, jeho představách a přáních, abych mohl zpracovat video k jeho naprosté spokojenosti. Ostatní filmaři mi asi dají za pravdu, že není nic lepšího, než vidět na konci projektu nadšeného klienta z výsledku a to je cíl, kterého se snažím pokaždé dosáhnout. 


JAK SE URČUJE CENA?

Jedna ze stěžejních otázek je určitě cena videa. U filmové tvorby je to opravdu složitější, některý projekt může stát "20 tis a některý 2 miliony". Je důležité mít na paměti, že se cena odvíjí od velké spousty věcí, jako například od počtu a ceny lokací, použité filmové techniky, rekvizit, výpravy, velikosti štábu, počtu/kvality herců a komparzu, počtu natáčecích dní, náročnosti postprodukce, speciálních efektů, samotné náročnosti projektu a tak dále a tak dále. Prakticky neexistuje klient, který by měl neomezený rozpočet, proto je mou prací i zájmem využít rozpočet vždy tak, aby se neplýtvalo na zbytečnostech, ale zase nešetřilo na podstatných věcech. Ne vždycky je nejvýpravnější scénář tou nejlepší cestou a nejdražší video to nejlepší video. Hlavní je vždy kvalita, nápad a splněný účel videa.

Nejčastější situace jsou:

1. Klient má rozpočet pevně daný. V takovém případě proběhne diskuze o obsahu videa, následně vytvořím scénář s ohledem na daný rozpočet a zpracuji video.

2. Klient ví přesně co chce, ale neví kolik by to stálo. V takovém případě velice snadno napočítám všechny náklady, předložím cenu a na základě té se dohodneme na finální podobě videa.

3. Klient zatím nemá přesnou představu a zajímá ho cenové rozmezí. V takovém případě proběhne detailnější diskuze o obsahu, vytvoří se provizorní model videa a předloží cena, kde klient získá představu o možnostech.


ZAŘIZUJI KOMPLET NATÁČENÍ? 

Ano. Mou prací je na každý projekt postavit tým lidí, který je nezbytný k realizaci daného projektu. Na natáčeních se většinou potkáte s lidmi, se kterým dlouhodobě spolupracuji (produkční, kamerový operátor, asistent režie, asistent produkce, makeup artist, rekvizitář, technik, osvětlovač, atd...). Finálně tým stavím vždy na daný projekt. U nízkorozpočtových projektů točíme třeba jen ve třech lidech, u náročnějších projektů je nás několikanásobně více. 


JAK PROBÍHÁ NATÁČENÍ?
Samotné natáčení bývá pro klienta většinou tou částí, kde je nejvíc zapojen, zvlášt pokud jde například o interprety, kteří jsou přímými aktéry videa. Zde kladu veliký důraz na dobrou atmosféru. Jednak proto, že mi je pozitivní nálada při tvorbě blízká, a také ze zkušenosti vím, že jsou v dobré atmosféře všichni kreativnější, podávají lepší výkony a hlavně to všechny baví. I díky tomu se k mé radosti často setkávám se zájmem klientů o další spolupráci, kdy byli spokojeni s pohodovým natáčením, které odsýpá a má tempo.  


JAK DLOUHO TRVÁ PŘÍPRAVA NA NATÁČENÍ?
Zde hodně záleží na náročnosti projektu. Některé last minute projekty jsme dokázali realizovat během týdne, ale vždy jsem radši za dostatek času na přípravu. Pokud se jedná o klasické 3 min video, tak příprava probíhá většinou v rámci několika týdnů. 


JAK PROBÍHÁ POSTPRODUKCE?

Po natáčení přichází na řadu střih. Z mého pohledu a zkušenosti je to jedna z nejdůležitějších částí tvorby videa. Střih dělám vždycky osobně, protože mě to zaprvé baví, jak projekt získává svou finální podobu a také vím alespoň přesně, co jsem jak u natáčení myslel a práce pak pěkně odsýpá. První náhled klipu předávám vždy v co nejhotovějším stavu, díky čemu mám i velice slušnou úspěšnost v odsouhlasení videa na první dobrou. 


NENAŠEL JSEM TU ODPOVĚĎ NA MOU OTÁZKU?
V tom případě klikněte na sekci KONTAKT a pojďme si popovídat osobně=)